16.2. 2018:
Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal celou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.
Pokud si kupujeme fotoaparát, obvykle chceme hlavně fotit. V poslední době však foťáky umí velmi dobře i točit video. Do nedávné doby to ale nebyl případ Fujifilmu, protože jejich X-trans senzor si s tím pořádně nevěděl rady. To se změnilo až poslední verzí senzoru X-Trans CMOS III (poprvé představen u fotoaparátu Fujifilm X-Pro 2), který si s videem už umí poradit skvěle. Jelikož srdcem mojí Frajerky je také tento nový čip, očekávání byla velká. Ne, že by uměla snad 4K video, to si můžou dovolit jen její sestřenice X-T2 a X-PRO2, ale kvalitní Full HD záznam je v dnešní době stále ještě slušným standardem. První opravdovou video výzvou bylo točení upoutávky na hudební pořad mé skupiny B PLÁN. Protože jsem na videu měl být i já, postavil jsem v ateliéru Frajerku na stativ a napojil externí mikrofon Fujifilm MIC-ST1.
Backstage fotka z mobilu z natáčení upoutávky kapely B PLÁN.
Svítil jsem jedním zářivkovým trvalým světlem o výkonu 660W. Čas jsem nastavil na 1/50s, aby si rozuměl s frekvencí 50 snímků za vteřinu. Clonu jsem otevřel naplno, ISO nechal 200. Vyvážení bílé jsem manuálně nastavil na 4600K a barevný režim jsem nechal samozřejmě na můj oblíbený Classic Chrome. Na stativu jsem zaostřil ručně na kamaráda z kapely a přepnul do manuálního ostření, aby foťák už sám nepřeostřoval. Zdrojové video je zde:
S obrazem jsem nadmíru spokojen (youtube berte s rezervou, je známo, že video dost komprimuje). Zvuk, ač napojen na externí mikrofon, mi přijde značně zašumělý. Může to být možná tím, že jsem citlivost výstupu mikrofonu nastavil na maximum. Nevím, na zvuk s externím mikrofonem se tedy pořádně budu muset zaměřit ještě někdy příště.
Každopádně video jsem předal kamarádovi z kapely, který jej sestříhal a výsledkem je toto:
Kolega musel tedy nějakým způsobem odšumět zvuk a také rozlišení kvůli výřezům upravil pouze na HD (720p). No vida, tady by se 4K zrovna hodilo, když se ořezává…
Ve stejnou dobu vznikla i černobílá fotografie na plakát, kterou jsem fotil opět na stativu, a to s nastavenou samospouští na 10 sekund a opět předostřením v manuálním nastavení ostření na kamaráda z kapely. Svíceno opět stejným zářivkovým světlem.
kapela B PLÁN v ateliéru, f4.0, čas 1/60s., ISO 200.
Výsledný produkt po zásahu grafika:
Tento týden jsem vzal Frajerku za odměnu do nového ateliéru. Pózovala opět skvělá modelka Vindy Krejčí. Nejdříve jsme fotili uvnitř v ateliéru, potom jsme šli na chodbu a do výtahu a nakonec i na chvíli ven do zasněžené oblasti Dolních Vítkovic.
Vindy v ateliéru jsem tentokrát nasvítil zářivkovým trvalým světlem Phototools NG-660W, clonu jsem úplně otevřel, i když spousta fotografů před tím varuje a říká, že na úplně otevřenou clonu při focení zblízka je kresba měkká. Asi jsem ještě nebyl dost blízko, protože kresba je úplně v pohodě (a to jsem na ostrost pes).
f2.0, čas 1/150s., ISO 200.
Tato fotka byla pořízena na chodbě v budově, kde mám ateliér. Nutno říct, že už byl podvečer a na chodbě byla dost velká tma. Vindy jsem postavil k obrovské luxferové stěně a já fotil proti světlu. Expozici jsem dal zřetelně do plusových hodnot, prostě jsem točil kolečkem, až jsem v hledáčku zahlédl dokonalou expozici tváře (jaká to výhoda oproti zrcadlovkám, když fotku vidíme ještě před samotným stisknutím spouště), výsledkem je mimo jiné zcela bílé pozadí. Nutno říct, že hodnota ISO je již 6400, ale čas je ještě extrémnější, a to 1/10s! Volba nebezpečného dlouhého času byla jediná možnost, jak pořídit ještě slušnou fotku na relativně rozumné ISO. Abych měl jistotu, že fotka nebude rozmazaná, použil jsem fígl – takzvaný manuální stabilizátor. Nastavil jsem si režim sériového snímání a udělal několik fotek rychle za s sebou, takže pravděpodobnost, že vyjde alespoň jedna ostrá, je vysoká.
f2.0, čas 1/10s., ISO 6400.
Při cestě výtahem jsme si rovněž neodpustili několik snímků v kovově-ledovém prostředí. Ke správné expozici stačilo pouze led osvětlení ze stropu výtahu. Až doma v počítači jsem si všimnul kapiček vody na kovové stěně.
f2.0, čas 1/60s., ISO 2000.
Prostředí našeho nového ateliéru v industriální Dolní oblasti Vítkovic je prostě kouzelné. Měli jsme navíc štěstí, že zrovna sněžilo, takže jsme udělali několik snímků na schodišti do budovy Lezecké stěny. Vindy zde byla nasvícena pouze silnou halogenovou lampou, která osvětluje schodiště. Aby neměla v obličeji škaredé stíny, poprosil jsem ji, ať se na chvíli podívá přímo do světla. Kombinace přímého osvětlení v obličeji, zadního světla z lamp na pozadí a mázlých sněhových vloček tak na fotce vytváří krásnou filmovou atmosféru.
f2.0, čas 1/60s., ISO 1250.
Příští týden se chystám s sebou vzít Frajerku do kostela a na pořádnou sáňkovačku, tak uvidíme, jak si poradí. Zatím není nic, co by jí nešlo a čeho by se lekla…
Jan Kováč
Fotograf a učitel
www.jankovac.cz
www.mojefotoskola.cz
Facebook
Instagram
Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: