O bezpečném čase slyšíš v našich fotografických kurzech často, o co jde? Je to maximálně možný dlouhý čas pro vyfocení dané situace, portrétu, pohybu,… když chci mít vše ostré. Je podzim, tak to vyzkoušíme na listí, se kterým si pohrává vítr.
A na čem záleží? Určitě na zkušenostech, pevné ruce/ o tom někdy příště/ a taky na pohybu fotografovaného objektu. Pokud chci mít pohybující se objekt ostrý, neměl by jeho pohyb být rychlejší než pohyb závěrky. Jak toho docílit? Nastav si prioritu času/čas si určuješ ty sám a clonu ti dopočítává foťák/ a teď už jen zvolit správnou hodnotu.
Doporučením je: portrét 1/60s, pomalá chůze 1/125s, běh a hrající si děti 1/320s a sport 1/500s – tady záleží: jsou-li to pomalé šachy, stačí 1/125, volejbal 1/250, jízda na kole 1/500, závod aut 1/1000,…..z toho vyplývá, že pokud vyfotím pohyb a není ostrý, tak čas musím zkrátit – zvýšit číslo za lomítkem.
Čas: 1/16s
Čas: 1/50s
A je vždy nutné mít vše ostré?
Tak to už je o tom, jak moc jsi tvořivý. 🙂 Pokud bys rád se dověděl více o různých kreativních technikách, neváhej a přihlas se na náš Kurz kreativní fotografie v Ostravě, který začíná 8. října 2019. Budeme se moc těšit.